Основни правила при съхранението на една колекция от книжни пари.

    Болка и тъга! За жалост в историята немалко колекционери са изпитвали тези чувства и дори все още, сещайки се за темата от заглавието, сякаш над тях небето се изпълва с облаци и сянката от минали събития помрачава деня им за момент. За да си представим това усещане, нека разгледаме следния сценарий: С големи усилия, хъс и страст, вие инвестирате десетки години от живота си и баснословни суми пари в стремежа си да реализирате мечтаната колекция от трудно откриваеми предмети, които да са в безупречно състояние, или поне в такова, че всеки друг би завидял благородно. Пиейки топла чаша кафе, решавате сутринта да отворите албума, за да му се полюбувате малко и о, чудо! Петна по някога безупречни банкноти, искрящи от блясък. Изтъняла и чуплива хартия на някои от позициите. Бледи цветове, дори на места размазани. Тук-там банкноти с вълниста хартия и такива залепнали за пластмасовите листи на албума. Веднага изтичвате до мазето да видите какво е положението с монетите, а там... зелени налепи са започнали да обладават немалко от тях и да ги разяждат. Мечтите от последните десетилетия, в този момент, са се изпарили за една чаша кафе време.

    Последното е вярно само в първата си част за жалост. Времето на този процес е далеч от горе описаното. Много начинаещи колекционери, та дори и някои опитни такива, попадат в капана на собствената си колекция поради няколко причини. Една от основните е, че първоналният проблем, с който те избират да се сблъскат, е стремежът да намерят неща, които липсват в тяхната колекция. Тук подчертаваме "избират", защото само по себе си, това също е от най-големите проблеми на всеки колекционер и той е на показ от самото начало на това начинание. Не само, че е на показ, но е и двигателят на тови хоби, защото ако беше лесно да се събере пълната колекция, нямаше да има особен смисъл, нито мотивация човек да се захваща с това. В годините колекционерът пренебрегва проблемите, свързани със съхранението или си мисли, че ги е преодолял, целейки се да трупа постижения. Истината е, че банкнотите и монетите са доста претенциозни в това отношение. Колкото по-запазени попадат в ръцете на колекционера, толкова по-трудно е те да бъдат съхранени в това състояние и след време.

    Цялата тази тема е много деликатна и изпълнена с безброй изключения. Има правило, че монетите и банкнотите не трябва да се пипат директно с ръце. Ако все пак го направите, нека да е с предварително добре измити ръце със сапун. Не трябва също да се говори пред тях, докато те са извадени от албума, сами ще се сетите защо. Това правило важи само, ако те са във високо качество и съответно цената им зависи основно от този фактор или пък са в лошо състояние, но наистина неоткриваеми. С останалите, лесни за намиране, евтини и в лошо състояние банкноти и монети, е хубаво да се упражнявате, ако сте начинаещ, прилагайки горните правила. И да ги попремятате с голи ръце малко не е болка за умиране, стига да не нарушите цялостта им. Те са видели много през годините и това, че сте им се порадвали малко, няма да ги направи по-неатрактивни, като купувач за тях, в даден момент напред, със сигурност ще откриете, минавайки на по-високо ниво в колекцията си.

    По-горе споменахме албума като средство за съхранение и тук е много важно да се разбере, че не всеки албум с джобчета, в които можете да поставите колекцията си, е решение на проблема. За жалост повечето от предлаганото на пазара е в ущърб и на вашия джоб, и на колекцията ви. В никакъв случай не купувайте албуми с листи, направени от PVC материал за дългосрочно съхранение. При тях рискът от щети върху колекцията ви е на 100 процента гарантиран във времето. Този материал е химически нестабилен и задейства процеси на окисление, които в реакция с околната среда в годините нарушават повърхността на вашите монети и банкноти. Стремете се към албуми, несъдържащи PVC, като пример за това, е така наречения материал, Mylar. Как може да разберем дали албумът е от PVC? Наведете се върху него и помиришете листите. Ако миришат силно на пластмаса, взимайте бързо мерки. Друг основен признак е твърдостта. PVC листите се огъват много лесно. До такава степен, че ако натежи албумът, при затварянето му може без да искате да прегънете някоя от банкнотите. Качествените албуми, които са изработени от различен от PVC материал, са обикновено по-скъпи, но тази инвестиция ще ви се върне в годините неколкократно. Както казах, от правилата има винаги изключения. PVC албумите са добър вариант само в случай, че не планувате дълготрайно съхранение в тях. Използват се масово от търговци, които в тях са подготвили стока за скорошна продажба. Използват се и от колекционери за временно съхранение преди предметите от тях да бъдат преместени. До шест месеца, в зависимост от средата, особен проблем няма да срещнете, ако държите нещо в тях. Говорейки за средата, нека предположим, че правилата, които до момента разискахме, са изпълнени. За да изпълним мисията си, трябва да обърнем внимание и на мястото, където съхраняваме колекцията си. Влагата и слънцето са едни от основните вредители на нашата колекция. Избягвайте да я съхранявате в помещения с постоянно висока влажност и непроветриви такива. Ограничете достъпа на прах и слънчева светлина до албумите си. За целта, има албуми, които се продават много удобно с касетки, които капсуловат колекцията ви и я запазват. По отношение на влажността, не трябва да се влиза в крайност и да се държат и на прекалено сухо, защото пък това прави хартията на банкнотите ви чуплива и те губят еластичност.



Няма коментари:

Публикуване на коментар

В коментарите строго се забраняват обиди, спам както и линкове към външни сайтове с цел реклама! Подобни коментари ще бъдат премахнати! Благодарим Ви!