Едно от най-сложните неща в колекционирането на книжни пари, както и на монети, това е умението да бъде определено тяхното състояние. За придобиването на това умение се изисква много опит в сферата, набито око, многократни сблъсквания на живо с най-различни екземпляри и множество допуснати грешки във времето. Тук ще разгледаме скалата на оценяване на IBNS (International Bank Note Society), която е приета от колекционерите в България и по света вече десетки години. Информацията на тази страница е публична и е преведена от сайта на IBNS, който, при желание, можете да посетите на този линк
Макар и в тази класификация да съществуват 9 основни степени, ние ще се спрем само на 7 от тях, изпускайки двете, които се намират в долната граница на скалата.
GOOD (G): Добре износена и дълго използвана банкнота. Щетите от продължителна циркулация допускат силни, многобройни прегъвания и нарушения във фибрите на хартията. Петна, дупки от карфици и/или дупки от телбод, мръсотия, обезцветяване, разкъсвания по ръбовете, централен процеп, заоблени ъгли и цялостен непривлекателен външен вид. Големи части от банкнотата не трябва да липсват.
VERY GOOD (VG): Добре използвана банкнота, която е повредена, но все още цялостна. По ъглите може да има много износване, както и да бъдат заоблени. Малки прорези и разкъсвания може да се простират в дизайна. Може да има известно избледняване на цветовете. Може да са се появили петна, също така, да се вижда малък процеп в центъра от прекомерното прегъване. Обикновено дупките са от телбод и карфици, а самата банкнота е доста слаба. Банкнота във VG състояние все още има известна доза непривлекателен външен вид.
FINE (F): Банкнота, по която видимо има много прегъвания и нарушения във фибрите на хартията. Самата хартия не е много замърсена, но може да е мека. Ръбовете може да търпят износване и незначителни разкъсвания, които обаче не достигат до дизайна. Не е наличен централен процеп поради продължителното сгъване. Цветовете са ясни, но не и ярки. Една или две дупки от телбод/карфица не биха се считали за необичайно нещо за банкнота в това състояние. Цялостният външен вид на купюрата е все още е привлекателен.
VERY FINE (VF): Атрактивна банкнота, но с известно износване. Може да има множество прегъвания, както вертикално, така и хоризонтално. Хартията може да е с минимални замърсявания или оцветявания от петна. Самата хартия все още е сравнително чиста и не е мека. Няма разкъсвания в областта на ръбовете, въпреки че самите те носят сведение за леко износване. Ъглите също показват износване, но не са напълно заоблени.
EXTREMELY FINE (EF или XF): Много атрактивна банкнота със съвсем леко износване или някои по-сериозни забележки. Може да има максимум три леки прегъвания или едно по-силно. Хартията е чиста и ярка, в оригиналения си блясък. Ъглите могат да показват само минимални следи от заобляне. Възможен е и видим, минимален признак на износване там, където прегъването се засича с ръба на купюрата.
ABOUT UNCIRCULATED (AUNC или AU): На практика почти идеална банкнота с някои леки забележки. Може да присъстват следи от броене или едно по-трудно забележимо прегъване през центъра, но не и двете едновременно. Една банкнота AU, ако има гънка, то тя не трябва да е нарушила фибрите на хартията. Самата хартия е чиста и ярка в оригиналния си блясък. Ъглите не са заоблени.
UNCIRCULATED (UNC): Идеално запазена банкнота, правилно третирана от издаващия орган, банков касиер или колекционер. Хартията е чиста и твърда, без оцветяване. Ъглите са остри и квадратни, без следи от заобляне. (Заоблените ъгли често са издайнически признак за почистена или манипулирана банкнота.) В състояние UNC купюрата ще има оригиналния си естествен блясък и ще изглежда като току-що напечатана.